Maran

Maran miniatura

Kury tej ras zostały wyhodowane w roku 1900 we Francji, w rejonie miasta Marans, stąd ich nazwa. Miniatury wyhodowano około 20 lat później w Anglii i to od razu w kilku barwach.
Marany można zaliczyć do kur typu ogólnoużytkowego, gdyż charakteryzują się szybkim przyrostem wagi oraz stosunkowo wysoką nieśnością, przy jednoczesnym zachowaniu dużego rozmiaru jaj o atrakcyjnej ciemnobrązowej barwie skorupy. Z tych też względów, szczególnie w ostatnim czasie, są bardzo poszukiwane przez hodowców.
Pierwsze wyhodowane marany posiadały upierzenie w barwie czarno-miedzianej. Uzyskanie takiego koloru nie jest jednak prostą sprawą. Do krzyżówek należy brać tylko koguty i kury o ciemnym upierzeniu, a do wylęgu tylko jajka o mocno ciemnej barwie skorupy. 
Zarówno miniatury, jak i standardy występują w następujących odmianach barwnych: biała, czarna, jastrzębiata, srebrno-jastrzębiata, czerwono-jastrzębiata, czarno-miedziana, niebiesko-miedziana, złocisto-pszeniczna, czarno-srebrna i biała czarno-gronostajowa.
Kury te mają grzebień średniej wielkości, stojący, typu pojedynczego, z głębokimi zębami. Dzwonki i zausznice są niezbyt duże, barwy czerwonej. Oczy są ciemnoczerwone do pomarańczowych. Skoki mają średnią długość i są charakterystycznie obrośnięte piórami po zewnętrznych stronach, włącznie z palcami.

Waga:
- standard – kogut 3,5 do 4,0 kg, kura 2,5 do 3,5 kg
- miniatura – kogut 1,1 kg, kura 1,0 kg
Nieśność roczna:
- standard – 170 jaj
- miniatura – 120 jaj
Masa jaja:
- standard – 65 g
- miniatura – 45 g
Barwa skorupy jaja: ciemnobrązowa, u miniatur jaśniejsza
Wielkość obrączek:
- standard – kogut 22, kura 20
- miniatura – kogut 15, kura 13.

Pochodzenie moich kur.
W posiadaniu kur rasy maran, barwy czarno-miedzianej, w typie standard, jestem od maja 2011 roku. Jednego koguta i dwie kurki przywiozłem od hodowcy z miejscowości Rietberg. Niestety hodowca ten pomimo, że hoduje 20 ras kur ozdobnych, nie należy do żadnego związku hodowców i nie pokazuje swoich ptaków na wystawach.

Spostrzeżenia własne dotyczące rasy.
Polecam te kury do hodowli, gdyż są one bardzo łagodne (koguty nie atakują), ufne, nie płoszą się i nie fruwają, ani też nie oddalają się zbytnio od zagrody. Niektóre źródła twierdzą, że kury tej rasy niezbyt dobrze znoszą panujące u nas warunki pogodowe. Trudno jest mi się z tym zgodzić, gdyż moje kury przy temperaturze około -20°C codziennie znosiły 3-5 jaj od 10 niosek. Dodam, że w tym czasie kurnika nie dogrzewałem i nie doświetlałem. Dotychczas nie stwierdziłem u nich instynktu kwoczenia i wysiadywania jaj.

Wystawy i osiągnięcia.
W dniach 19-20 listopada 2011 roku pokazałem swoje marany na Wystawie Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza Regionu Zachodniego w Gorzowie Wlkp. Niestety oceniane nie były, bo organizator nie zdążył załatwić sędziego dla drobiu.


Powyższy tekst jest mojego autorstwa. Zabrania się kopiowania, powielania lub udostępniania go bez mojej zgody.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych