Niemiecka jastrzębiata
Niemiecka jastrzębiata miniatura


Kury tej rasy zostały po raz pierwszy pokazane publicznie, pod nazwą jastrzębiata minorka, w 1903 roku przez znanego niemieckiego sędziego i publicystę Otto Trieloffa. W 1917 roku kury te otrzymały nazwę Deutsche Sperber, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy niemiecki krogulec. Od tamtego czasu hodowcy niemieccy zaczęli intensywne prace nad zmianą ich wyglądu. Aktualnie w Polsce obowiązuje nazwa niemiecka jastrzębiata, chociaż niektórzy hodowcy i sędziowie posługują się nazwą krogulec niemiecki.
Jest to duża kura typu ogólnoużytkowego, o krępej budowie ciała, charakteryzująca się szybkim dojrzewaniem płciowym i przyrostem masy, a także wysoką nieśnością, przy zachowaniu dużej masy znoszonych jaj (nawet do 70 g).
Wersja miniaturowa jest dokładną kopią kur typu standard, zarówno pod względem wyglądu, jak i cech użytkowych.
Cechami charakterystycznymi są: mała głowa, a u kogutów szeroki i bardzo mocno wyeksponowany ogon zakończony zagiętymi do dołu sierpówkami.
Zarówno miniatury, jak i standardy, występują tylko w jednej barwie upierzenia – jastrzębiatej.
Rasa ta ma grzebień średniej wielkości, stojący, typu pojedynczego, z głębokimi 5-6 zębami. U kur może on lekko kłaść się na którąś ze stron. Dzwonki są zaokrąglone, średniej wielkości, koloru czerwonego. Zausznice są wyraźnie widoczne, barwy białej. Dopuszczalne są zarówno o kształcie owalnym, jak i okrągłe. Oczy są stosunkowo duże, barwy czerwonej do jasnobrązowej. Skoki mają średnią długość, delikatną budowę i cielistą barwę. U kur dopuszczalne są nogi barwy szarej i bladoniebieskiej.

Waga:
- standard – kogut 2,5 do 3,0 kg, kura 2,0 do 2,5 kg
- miniatura – kogut 1,2 kg, kura 0,9 kg
Nieśność roczna:
- standard – 180 jaj
- miniatura – 120 jaj
Masa jaja:
- standard – 60 g
- miniatura – 30 g
Barwa skorupy jaja: biała
Wielkość obrączek:
- standard – kogut 20, kura 18
- miniatura – kogut 15, kura 13.

Pochodzenie moich kur.
Jestem w posiadaniu kur rasy niemiecka jastrzębiata miniaturowa od maja 2011 roku. Wówczas to przywiozłem kurczęta od niemieckiego hodowcy Ernsta-Lutza Windhörela z miejscowości Ennepetal. Jego kury tej rasy, od wielu lat zdobywają główne nagrody na niemieckich wystawach.

Spostrzeżenia własne dotyczące rasy.
Polecam te kury do hodowli, gdyż są one bardzo łagodne (koguty nie atakują). Wobec człowieka są raczej nieufne i zdarza się, że płoszą się i podfruwają. Kury tej rasy bardzo dobrze znoszą panujące u nas warunki pogodowe. Moje kury nawet przy temperaturze około -20°C codziennie znosiły jajka. Dodam, że w tym czasie kurnika nie dogrzewałem i nie doświetlałem. Dotychczas nie stwierdziłem u nich instynktu kwoczenia i wysiadywania jaj. Hodowla kur tej rasy nie przysparza żadnych kłopotów. Praktycznie u mnie w ogóle nie chorują.

Wystawy i osiągnięcia.

W dniach 12-13 listopada 2011 roku moje kury rasy niemiecka jastrzębiata miniaturowa wystawiłem na Regionalnej Wystawie Młodych Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego, Królików i Ptaków Egzotycznych w Poznaniu. Ptaki otrzymały następujące oceny: 91,92,94 i 95 punktów. Następnie w dniach 19-20 listopada 2011 roku pokazałem kury tej rasy na Wystawie Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza Regionu Zachodniego w Gorzowie Wlkp. Niestety oceniane nie były, bo organizator nie zdążył załatwić sędziego dla drobiu. Cieszyły się jednak dużym zainteresowaniem wśród osób zwiedzających wystawę.


Powyższy tekst jest mojego autorstwa. Zabrania się kopiowania, powielania lub udostępniania go bez mojej zgody.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych