Wajandota
Wajandota miniatura


Kury tej rasy zostały wyhodowane w połowie osiemnastego wieku w Ameryce Północnej, a ich nazwa pochodzi od szczepu Wyandotty należącego do plemienia Huronów. Pierwsze kury tej rasy sprowadzono do Europy w 1883 roku i od razu zyskały one dużą popularność wśród hodowców. Jeszcze większą popularnością cieszą się ich miniatury, które sprowadzono z Ameryki do Niemiec w 1906 roku. Na wielu niemieckich wystawach można zobaczyć po kilkaset sztuk tych kur, ale zdarza się, że jest ich znacznie więcej, tak jak np. w 2004 roku na wystawie w Lipsku, gdzie było ich prawie 2500 sztuk w 26 barwach. To właśnie duża różnorodność odmian barwnych wpływa na ich popularność.
Jest to duża kura typu ogólnoużytkowego, o krępej budowie ciała, charakteryzująca się szybkim przyrostem masy ciała oraz wysoką nieśnością. Dzięki bardzo obfitemu upierzeniu sprawia wrażenie jeszcze cięższej, niż jest w rzeczywistości.
Wersja miniaturowa jest dokładną kopią kur typu standard, zarówno pod względem wyglądu, jak i cech użytkowych.
Cechami charakterystycznymi wajandot są: mała, okrągła głowa, ozdobiona grzebieniem różyczkowym z kolcem układającym się wzdłuż linii szyi, a u kogutów szeroki i bardzo mocno wyeksponowany ogon zakończony zagiętymi do dołu sierpówkami. Powinien on być w każdym miejscu dokładnie takich samych wymiarów, wysoko uniesiony, a w najwyższym punkcie nie powinien być wyżej niż oczy.
Wajandoty występują w następujących 35 odmianach barwnych upierzenia: biała, czarna, żółta, niebieska, czerwona, pręgowana, brązowa jasno obrzeżona, czarna biało nakrapiana, brzozowa, niebieska srebrzystoszyja, złocista czarno łuskowana, srebrzysta czarno łuskowana, żółta czarno łuskowana, wielbłądzia biało łuskowana, złocista niebiesko łuskowana, złocista biało łuskowana, perłowo szara, kuropatwiana jasno obrzeżona, niebiesko-kuropatwiana jasno obrzeżona, srebrzysta jasno obrzeżona, rdzawo-kuropatwiana jasno obrzeżona, brązowo-porcelanowa, biała czarno-gronostajowa, biała niebiesko-gronostajowa, żółta czarno-gronostajowa, żółta niebiesko-gronostajowa, łososiowa, żółta jastrzębiata, bursztynowa, pomarańczowa jasno obrzeżona, niebiesko-srebrzysta jasno obrzeżona, pomarańczowoszyja, srebrzystoszyja, złocistoszyja, srebrzysta niebiesko łuskowana. Hodowcy ciągle tworzą jednak nowe barwy, dlatego trudno jest nadążyć za nowościami w tej dziedzinie. 
Dzwonki wajandot są koloru czerwonego, zaokrąglone, u kogutów średniej wielkości, natomiast u kur małe. Zausznice również mają barwę czerwoną. Oczy są małe, barwy brunatnej z czerwonawym odcieniem. Skoki są długie, masywnej budowy, o barwie żółtej. U odmian o ciemnym upierzeniu dopuszczalne są nogi ciemnej barwy.

Waga:
- standard – kogut 3,4 do 3,8 kg, kura 2,5 do 3,0 kg
- miniatura – kogut 1,3 kg, kura 1,1 kg
Nieśność roczna:
- standard – 180 jaj
- miniatura – 160 jaj
Masa jaja:
- standard – 55 g
- miniatura – 40 g
Barwa skorupy jaja: jasno brązowa do kremowej
Wielkość obrączek:
- standard – kogut 20, kura 18
- miniatura – kogut 15, kura 13.

Pochodzenie moich kur.
Pierwsze moje wajandoty miniaturowe przywiozłem 15 listopada 2009 roku z Niemiec, z wystawy landu Brandenburgia, odbywającej się w miejscowości Paaren/Glien k. Berlina. Początkowo miałem zamiar kupić kurki barwy srebrzystej czarno łuskowanej, ale mojej żonie bardziej spodobały się pręgowane, no i takie właśnie stamtąd przywiozłem. Kurki kupiłem od hodowcy Martina Andreasa. Jego kury miały punktację od 92 do 95. Kogut natomiast pochodził z hodowli Rene Schönherra i był oceniony na 95 punktów. Główną nagrodę w tej barwie zdobyła kurka właśnie tego hodowcy oceniona na 97 punktów. Na tej wystawie poznałem Prezesa Klubu Hodowców Wajandotyy Miniaturowej w Berlinie Wolfganga Fürch, który już wtedy zaprosił mnie na wystawę klubową, która miała się odbyć w październiku 2010 roku w Berlinie Tempelhof. Z zaproszenia tego skorzystałem i przywiozłem stamtąd kolejne kury pręgowane oraz koguta i trzy kury barwy pomarańczowej jasno obrzeżonej. Wszystkie z hodowli Wolfganga Fürch. W dniu 19 marca 2011 roku powiększyłem swoją hodowlę o stadko kur rasy wajandota miniaturowa w barwie czarnej. Stadko składało się z koguta i czterech kurek. Zakupiłem je w Berlinie od niemieckiego hodowcy Horsta Harke, który za swoje kury, w tej rasie, otrzymał następujące tytuły: Landesmeister 2009 Berlin oraz Brandenburg Vereinsmeister 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 i 2011. Tak więc materiał hodowlany, moim zdaniem, bardzo dobry.

Spostrzeżenia własne dotyczące rasy.
Kury godne polecenia do hodowli, szczególnie dla początkujących hodowców, gdyż nie przysparzają żadnych kłopotów i są łatwe do oswojenia. Z natury są przyjazne i ufne, szybko przyzwyczajają się do opiekuna. Świetnie nadają się do rodzinnych hodowli, w których ptakami opiekują się też dzieci, gdyż koguty nie przejawiają jakiejkolwiek agresji. Mogą przebywać na otwartych wybiegach, gdyż słabo latają. Kury tej rasy bardzo dobrze znoszą panujące u nas warunki pogodowe. Moje kury nawet przy temperaturze około -20°C znosiły jajka. Dodam, że w tym czasie kurnika nie dogrzewałem i nie doświetlałem. Kury te przejawiają instynkt kwoczenia i są doskonałymi mamkami. Można używać je do wychowywania kurcząt innych ras. Są też stosunkowo odporne na choroby.

Wystawy i osiągnięcia.
W dniach 13-14 listopada 2010 roku moje kury rasy wajandota miniaturowa w barwie pręgowanej wystawiłem na Regionalnej Wystawie Młodych Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego, Królików i Ptaków Egzotycznych w Poznaniu. Ptaki były oceniane przez sędziego z Niemiec i otrzymały następujące oceny: 93, 94, 95 i 95 punktów. Mój kogut otrzymał tytuł zwycięzcy w rasie. W dniach 20-21 listopada 2010 r. na III Gorzowskiej Wystawie Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego w Gorzowie Wlkp. moje wajandoty pręgowane otrzymały 95 punktów i tytuł zwycięzcy w rasie. Następnie w dniach 12-13 listopada 2011 roku pokazałem kury tej rasy na Regionalnej Wystawie Młodych Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego, Królików i Ptaków Egzotycznych w Poznaniu. Wystawiłem po jednej parze wajandot w barwach pręgowanej, pomarańczowej i czarnej. Otrzymały one następującą punktację: pręgowane – 94 i 95 pkt., pomarańczowe – 91 i 93 pkt. i czarne – 92 i 93 pkt. Niższa punktacja dla pomarańczowych i czarnych spowodowana była tym, że nie miałem dostatecznej ilości obrączek związkowych i dlatego założyłem je tylko jednemu kogutowi i jednej kurce z tych barw. Niestety okazało się, że nie były to najlepsze okazy. Kogut w barwie pręgowanej został zwycięzcą w rasie.


Powyższy tekst jest mojego autorstwa. Zabrania się kopiowania, powielania lub udostępniania go bez mojej zgody.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych